SMRK ZTEPILÝ NA ULICI RAMEŠOVA

Smrk pochází z polesí Veverské Bítýšky a byl vysazen jako malý semenáček před více než padesáti lety. Je zcela zdráv a jeho hustá krásná koruna přesahuje výšku 22 m. Obvod kmene stromu je větší než 210 cm. Jedná se o jedinečný exemplář svého druhu. Vzhledem ke svému nízkému věku se vyznačuje úctyhodnou velikostí. Do vínku dostal velice příhodné vláhové podmínky, proto netrpí nedostatkem vody jako ostatní jedinci tohoto druhu v nižších nadmořských výškách. Smrky jsou obecně choulostivé vůči emisím (především oxid siřičitý), ale tohoto jedince jako by se to netýkalo. Odborníci se proto domnívají, že má tento strom výjimečnou genetickou výbavu.

Díky svým jedinečným vlastnostem a parametrům byl strom vyhlášen Úřadem městské části Brno-
Královo Pole v roce 2000 jako památný strom. Nyní je v péči Odboru životního prostředí Magistrátu města Brna. Ochranné pásmo stromu (kruh o poloměru 10 m) slouží mj. také ke generativní reprodukci. V roce 2000 bylo několik semenáčků přesazeno do lesů kolem Útěchova a do podhůří Beskyd.

Tento strom dal název také občanskému sdružení „Smrk“ (od roku 2016 bylo sdružení přejmenováno na Spolek zahrady u smrku, z. s.), který má v nájmu pozemek okolo stromu. Vizí spolku bylo již před 20 lety „Veřejná zahrada – člověk v městské krajině – prostor k setkávání“. Za přispění spolku vznikala postupně nádherná veřejně přístupná přírodní zahrada, s bohatým bylinným, keřovým a stromovým patrem, která je hnízdištěm mnoha druhů ptáků a úkrytem dalších živočichů, a především místem pro setkávání lidí.

Za dobu své poměrně krátké existence je smrk svědkem setkávání dětí z mateřských a základních škol, rodičů, zrakově postižených, sportovců a všech přátel tohoto přírodního skvostu. Součástí zahrady je dřevěný altán, který umožňuje setkávání občanů i v době nepříznivého počasí. V altánku je umístěna výstavka krásných kreseb a rukodělných prací nejen malých návštěvníků zahrady. Konají se zde různé happeningy, kurzy a cvičení. Děti mají možnost se učit lásce k přírodě vysazováním vlastních rostlin a jejich pravidelnou údržbou.

Smrk si sám, jako dominantní solitér, „organizuje“ biotop kolem sebe. Lidé zde žijící ho mají rádi, naslouchají mu a dotváří svýma rukama, co příroda pod jeho vedením nachystala. Děti k němu vzhlížejí v úžasu, nevidomí ho objímají a hladí jeho kůru, hudebníci a výtvarníci pod jeho větvemi koncertují a tvoří. Maminky s dětmi zde rády odpočívají. V době adventu je smrk živým vánočním stromem se slámovým betlémem. Tento strom je svědkem událostí, které sbližují lidi různého věku, profesí a zájmů. Kdyby tak mohl vyprávět.


Pracovníci Odboru životního prostředí Magistrátu města Brna


ZAVŘÍT